Založ si blog

Malí veľkí ľudia

Mladým Američanom odmala vtĺkajú do hlavy, že sú výnimoční, keď, povedané nadnesene, zastrúhajú ceruzku tak, že sa ňou dajú písať ostré línie. Slováci sa k výnimočnosti len tak ľahko nedopracujú – iba ak by vynašli padák, traky, biodegradovateľné plasty, antivírusový program, stali sa generálom francúzskej armády, a či porazili španielov vo futbalovej kvalifikácii na majstrovstvá Európy. A výnimočnosť (hádam okrem tých futbalistov) sa im udelí zväčša in memoriam.

Sme výnimoční?

Kto by netúžil po výnimočnosti. Každý z nás je výnimočný, alebo skôr jedinečný. Má jedinečné miesto pod slnkom, či už vyrastá v 2-izbovom byte v Petržalke, vo vile na Kolibe, ako jedináčik, trojča, alebo 7-me dieťa v rodine Strmeňových v Dolnom Lopašove. Či má okolo seba veľkú partiu, alebo je nepochopený samotár. Či skončí Oxford s vyznamenaním, alebo s odretými ušami Ekonomickú univerzitu v Bratislave.

Celý život sa snažíme vyniknúť a zapadnúť aby sme boli úspešní a uznávaní v škole, v práci, v spoločnosti, dosiahli dobré postavenie, slušný plat, aby sme zaopatrili rodinu, kúpili auto strednej triedy a cez prázdniny vyvetrali deti na lyžovačke v predražených Tatrách, v lete pri slovenskom mori v Chorvátsku. Popri tom sa snažíme dodržiavať štandardizovaný slovenský harmonogram – porodiť 2 deti do 30-ky, zmeniť prácu raz za 3 roky, vypiť 2 kávy denne, hroby pozostalých navštíviť na sviatok zosnulých a okná umyť pred Vianocami a Veľkou nocou. Pokiaľ sme odlišní, spoločnosť sa nami zaoberá ako niekým, koho treba nasmerovať, najčastejšími poradcami sú ovdovené tety pri akciách svadba a kar.

V čase nerozhodnosti nás prevaha argumentov môže nalomiť a my sa snažíme zaradiť – prácu v štátnej správe vymeniť za „atraktívny“ súkromný sektor, vytvoriť si konto na sociálnej sieti, namiesto futbalu (veď som predsa žena) si pozrieť 165-ty diel venezuelskej telenovely a do práce pravidelne jazdiť autom (no a čo že ma cesta stojí 3x viac ako MHD, škodím životnému prostrediu a celý deň sedím na zadku). Možno pri tej snahe dosiahneme spoločensky lepšie postavenie, prijmú nás do tenisového klubu, dostaneme vyšší plat, staneme sa riaditeľom banky, alebo aspoň vedúcim oddelenia a budeme si môcť dovoliť dom pri Bratislave s celoživotným zadlžením… Stupeň výnimočnosti podporí lepšia značka auta a navštívené dovolenkové destinácie. V 50-ke dostaneme silný infarkt, na mramorovom náhrobku bude svietiť ako sme všetkých milovali a v práci nás nahradí horlivý zástupca.

Otázne je prečo práve takýto rebríček hodnôt a istôt predstavuje úspešného človeka a prečo sa za tým všetkým tak pachtíme. Keď sa pozrieme do našej slovenskej histórie na tých naozaj výnimočných ľudí, ktorých uznáva celý svet, zistíme, že práve tí najmenší z najneuznávanejších zanechali výnimočnú stopu. Nezáleží teda na tom, či sa narodíme so striebornou lyžičkou v ústach, alebo ako dieťa evanjelického farára na Košariskách, uvedomelého učiteľa v Uhrovci, či malého roľníka v Neštichu. Dôležitá je skutočná motivácia, čo chceme dosiahnuť a čo nás k tomu vedie. Či túžba po „správnych veciach“ je vlastne túžbou po vlastnom presadení sa, rýchlom zbohatnutí a prestíži, alebo sme na našej ceste ochotní strádať, byť na výsmech a možno skončiť ako chudobný nepochopený samotár. Ale vynájsť padák a tak zachrániť životy mnohých.

Buďme výnimoční a teda sami sebou. Zanechajme konvencie, sadnime si s pivom do trávy a pozerajme ako zapadá slnko. Neriešme to čo väčšina, ale nechajme Boha, aby viedol naše kroky. Aj keď budeme netradiční a často na výsmech. Ale so správnou motiváciou, láskou a odhodlaním môžeme dokázať veľké veci. My, malí ľudia.

 

Novembrová návšteva ostrovov večnej jari alebo vitajte v rodisku CR7

11.12.2015

Jedného krásneho dňa sa zem zachvela a z hlbín mora vypudila lávu, ktorá sa na malom kúsku zeme poriadne vybláznila. Vytvorila rozoklané údolia, prudké zrázy, vysoké vrchy. Roviny neboli viac »

Shalom

20.09.2015

Shalom eretz Israel. Pokoj s tebou Izrael. Takto nejako sa prekladajú slová, ktorými vám najčastejšie žehnajú v zasľúbenej zemi. Izrael je pre mňa výnimočná zem, hoci je púšťou. Neviem viac »

Radka

13.09.2014

RADKA Je to úplne obyčajný človek. Žena, ktorá má už svoj zenit za sebou. Svetu sa môže zdať ako príťaž, niekto kto dennodenne potrebuje starostlivosť okolia. Doniesť obed, previazať viac »

Volkswagen, protest, štrajk

Štrajk vo VW pokračuje. Odbory pod 13,9 % zvýšenia nepôjdu

22.06.2017 20:30

Vedenie Volkswagenu Slovakia a štrajkujúci odborári sa nedohodli, štrajk pokračuje. Odborári zľavili, namiesto 16 percent chcú 13,9 %. Menej v žiadnom prípade nie.

EÚ, Európska únia, vlajka

EÚ predĺži ekonomické sankcie voči Rusku

22.06.2017 20:19, aktualizované: 20:32

Európska únia predĺži ekonomické sankcie uvalené na Rusko kvôli ukrajinskej kríze. Rozhodnutie summitu oznámil na twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk.

USA, Trump

Žiadne nahrávky s exšéfom FBI Comeym neexistujú, vyhlásil Trump

22.06.2017 20:06

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že si nenahrával a ani nemá žiadne nahrávky jeho rozhovorov s bývalým šéfom FBI Jamesom Comeym.

parte, Gaulieder, galanta

V Gauliederovom tele mal byť opioid, bežne sa zohnať nedá

22.06.2017 19:30

V tele bývalého poslanca parlamentu Františka Gauliedera, ktorého v marci zrazil nákladný vlak, sa mal nájsť opioid. Ide o liek na báze morfínu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 7077x
Priemerná čítanosť článkov: 1180x

Autor blogu

Kategórie